Próby szczelności zbiorników ciśnieniowych
Badanie szczelności zbiorników ciśnieniowych przeprowadza się w ramach rozmaitych konstrukcji inżynierskich o dużym stopniu skomplikowania. Jak przebiega próba ciśnieniowa zbiornika?
2021-04-22, 08:15

Zbiorniki ciśnieniowe poddawane są próbom w celu zapewniania maksymalnej ochrony i bezpieczeńśtwa. Często wymagane jest ustalenie szczegółowych wytycznych z właściwą jednostką notyfikowaną. Razem z inspektorem konsultowane są zagrożenia, które mogą wystąpić, środki ochronne i reagowanie w przypadku sytuacji niebezpiecznych.  

Stosowane metody prób szczelności:

  • gazowa ciśnieniowa z dodatkowym pomiarem szczelności wykonanym przez badanie spadku ciśnienia lub podciśnienia,
  • amoniakalna lub inna chemiczna,
  • gazowa próżniowa-pęcherzykowa,
  • ultradźwiękowa,
  • z helowym wykrywaczem nieszczelności (ciśnieniowa, ciśnieniowo-próżniowa, próżniowa).

UDT dopuszcza też próby:

  •  hydrostatyczne z magnetostrykcyjnym pomiarem poziomu cieczy,
  • zakładające pomiar zmiany masy cieczy za pomocą sondy wypornościowej i tła akustycznego w części gazowej.

Oprócz tego prowadzone są także próby szczelności dotyczące zbiorników podziemnych i naziemnych, które charakteryzują się brakiem ciśnienia lub niskim ciśnieniem. W takich przypadkach próby wykonywane są w trakcie produkcji i ich eksploatacji.

Zbiornik ciśnieniowy Gpi Tanks Poland

Zbiorniki ciśnieniowe, norma i badania

W większości przypadków próby ciśnieniowe przypisane są do normy, w której zbiornik jest projektowany i produkowany. W Gpi Poland prowadzimy dodatkowe badania przy zastosowaniu elektrycznej pompy kontrolnej. „Opisując po krótce jej działanie, służy do testowania konkretnych złączy spawanych, przede wszystkim w zbiornikach magazynowych tj. wg. EN14015. Testuje się nią głównie spoiny płyt dennych i ciśnienie samego zbiornika”, wyjaśnia inżynier Gpi.

Więcej o zbiornikach ciśnieniowych przeczytasz na www.gpi-tanks.pl

KONTAKT / AUTOR
Aleksandra Chmiel
Specjalista ds. marketingu
Gpi Poland
519630951
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.