Zbiorniki ciśnieniowe poddawane są próbom w celu zapewniania maksymalnej ochrony i bezpieczeńśtwa. Często wymagane jest ustalenie szczegółowych wytycznych z właściwą jednostką notyfikowaną. Razem z inspektorem konsultowane są zagrożenia, które mogą wystąpić, środki ochronne i reagowanie w przypadku sytuacji niebezpiecznych.
Stosowane metody prób szczelności:
- gazowa ciśnieniowa z dodatkowym pomiarem szczelności wykonanym przez badanie spadku ciśnienia lub podciśnienia,
- amoniakalna lub inna chemiczna,
- gazowa próżniowa-pęcherzykowa,
- ultradźwiękowa,
- z helowym wykrywaczem nieszczelności (ciśnieniowa, ciśnieniowo-próżniowa, próżniowa).
UDT dopuszcza też próby:
- hydrostatyczne z magnetostrykcyjnym pomiarem poziomu cieczy,
- zakładające pomiar zmiany masy cieczy za pomocą sondy wypornościowej i tła akustycznego w części gazowej.
Oprócz tego prowadzone są także próby szczelności dotyczące zbiorników podziemnych i naziemnych, które charakteryzują się brakiem ciśnienia lub niskim ciśnieniem. W takich przypadkach próby wykonywane są w trakcie produkcji i ich eksploatacji.
Zbiorniki ciśnieniowe, norma i badania
W większości przypadków próby ciśnieniowe przypisane są do normy, w której zbiornik jest projektowany i produkowany. W Gpi Poland prowadzimy dodatkowe badania przy zastosowaniu elektrycznej pompy kontrolnej. „Opisując po krótce jej działanie, służy do testowania konkretnych złączy spawanych, przede wszystkim w zbiornikach magazynowych tj. wg. EN14015. Testuje się nią głównie spoiny płyt dennych i ciśnienie samego zbiornika”, wyjaśnia inżynier Gpi.
Więcej o zbiornikach ciśnieniowych przeczytasz na www.gpi-tanks.pl