Co warto wiedzieć o ASME i dlaczego tak mało firm ma ten certyfikat?
Bezpieczeństwo i jakość to wartości, które są na pierwszym miejscu w konstruowaniu zbiorników, czy też innych urządzeń procesowych. Aby sprostać wymaganiom rynkowym konieczne jest podążanie za potrzebami klientów, a nawet wyprzedzanie ich oczekiwań. Inżynierowie Gpi Poland odkrywając przed nami ASME i proces certyfikacji.
2021-09-07, 06:00

Amerykańskie korzenie 

Wszystko zaczęło się w 1880 roku, kiedy to grupa specjalistów z branży przemysłowej założyła Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Mechaników (ASME- American Society of Mechanical Engineers), aby stworzyć przepisy dotyczące projektowania, produkcji i inspekcji kotłów parowych. Szczególną uwagę zwrócili w kierunku bezpieczeństwa. Następnie stowarzyszenie rozpoczęło certyfikację systemów kontroli jakości.

Dzisiejsze ASME to szczegółowe przepisy projektowe, które obejmują między innymi kontrolę materiałów, w przypadku Gpi – produkcję zbiorników ciśnieniowych i ich montaż, badanie NDE i certyfikację produktów.

Dlaczego warto posiadać certyfikat ASME?

ASME jest obowiązkowe w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, ale biorąc pod uwagę ekonomiczną i przemysłową globalizację przepisy są akceptowane w ponad 140 krajach na całym świecie. Receptą na ewentualne trudność w eksporcie produktów jest zastosowanie przepisów ASME BPVC (Boiler and Pressure Vessel Code).

Program certyfikacji ASME jest uznawany za gwarancję jakości zarówno dla producenta zbiorników, jak i dla odbiorcy. Niewątpliwie, certyfikat ułatwia zdobycie nowych kontrahentów, a często jest jednym z warunków kontraktu.

W dużym uproszczeniu, ASME składa się z :

  • norm bezpieczeństwa: wymagania opracowane przez ekspertów,
  • certyfikatów produktów: producent poddaje ocenie systemy jakości pod kątem bezpieczeństwa i ich zgodności z normami ASME,
  • znaku certyfikacji (stempel ASME): umieszczany na certyfikowanych zbiornikach ciśnieniowych jest dowodem na spełnienie norm bezpieczeństwa.

Gpi Poland-producent zbiorników ASME

Gpi Poland posiada certyfikat ASME BPVC Div1, to oznacza, że możemy produkować i wprowadzać na rynek urządzenia ciśnieniowe, których ciśnienie projektowe i warunki pracy nie wykraczają poza ramy określone normą.

Co ważne z punktu widzenia konstruktora, a często i klienta, kod projektowy nie musi być stosowany tylko do urządzeń ciśnieniowych. Z powodzeniem stosujemy go do urządzeń pracujących przy ciśnieniu atmosferycznym lub próżni.

Po otrzymaniu zapytania na produkcję i dostawę zbiorników skupiamy się na dwóch czynnikach; na wymaganiach klienta i regulacjach prawnych, które obowiązują tam, gdzie zbiornik będzie użytkowany.

Wiktor Czerep, Special Engineer Gpi Poland, który o ASME wie praktycznie wszystko, przyznaje, że zbiorniki projektowane według ASME są z reguły o 10-20 % masywniejsze.

Porównując normy europejski i amerykańskie ASME pod kątem poziomu złożoności równań obliczeniowych Wiktor dzieli się swoim spostrzeżeniem: „Wszystkie normy obligują nas do sprawdzania zarówno elementów ciśnieniowych, jak i konstrukcyjnych. ASME ma bardziej praktyczne podejście do projektowania i produkowania zbiorników niż normy europejskie. Jest to jednak moja subiektywna ocena”. Wiktor Czerep, Special Engineer, Gpi Poland

ASME w Gpi Poland

Gpi Poland jest producentem zbiorników ciśnieniowych z certyfikatem ASME od 2019 roku. W Polsce, taki sam certyfikat ma tylko 39 firm. Specjaliści ściśle współpracują z Autoryzowaną Jednostką Inspekcyjną, którą w wypadku Gpi jest TÜV Nord Polska.

Główne zainteresowanie zbiornikami z certyfikatem ASME przejawia przemysł chemiczny, choć w tej grupie znajdują się też firmy spożywcze, farmaceutyczne i browary.

Zbiorniki zaprojektowane i wyprodukowane zgodnie z amerykańską normą mogą trafić na rynki europejskie.

Jak wygląda proces certyfikacji? Przeczytasz tutaj

----------

Dowiedz się więcej o zbiornikach dla przemysłu chemicznego

Jeśli chcesz otrzymywać artykuły od naszych ekspertów zostaw swój adres e-mail. 

KONTAKT / AUTOR
Aleksandra Chmiel
Specjalista ds. marketingu
Gpi Poland
519630951
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.